Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Rahtarit tukevat lasten ja nuorten hyvinvointia – Kummit ohjaavat lahjoitukset Cool Kids-hankkeeseen

Julkaistu:

Rahtareilla on ollut ilo ja kunnia juhlistaa 50-vuotisjuhlavuottaan pääyhteistyökumppanuudellaan Lastenklinikoiden Kummien kanssa. Lasten terveys ja tulevaisuus on yhteinen asiamme ja meillä kaikilla on osamme sen edistämisessä. Yhteinen hyvinvointimme myös liikenteessä rakentuu jo lapsena hyvän itsetunnon ja itsetuntemuksen perustalle sekä kyvylle ymmärtää ja arvostaa muita. Yhteisellä vastuunkannolla voimme toimia esimerkkinä pienimmille ja tuottaa turvallista liikennöintiä ympäri Suomen.

Vuonna 2023 Rahtarit ja yhdistyksen jäsenet ovat tukeneet Lastenklinikoiden Kummien työtä lasten ja nuorten mielenterveyden edistämiseksi Suomessa.

Ahdistuneisuushäiriöt ovat lasten ja nuorten yleisimpiä terveysongelmia, ja niitä esiintyy jopa 6–10 prosentilla. Ahdistuneisuushäiriö saattaa ilmetä esimerkiksi paniikkihäiriönä, eroahdistuksena tai sosiaalisten tilanteiden pelkona. Pahimmillaan esimerkiksi nuorella paniikkihäiriö tai pakko-oireinen häiriö voi johtaa täydelliseen toimintakyvyttömyyteen. Sosiaalisten tilanteiden pelko saattaa usein estää koulunkäynnin.

Ahdistuneisuushäiriötä on kuitenkin mahdollista hoitaa tehokkaasti, kunhan hoito saadaan aloitettua mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Usein ongelmana kuitenkin on, että terveydenhoidon perustasolta puuttuu hoito-ohjelma, jolloin oireilevat ohjautuvat erikoissairaanhoidon piiriin. Hankkeen tarkoituksena on, että erikoissairaanhoito kouluttaa osaajia peruspalveluiden puolelle. Näin ollen ahdistuneisuushäiriöön päästään puuttumaan mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.

Kummien Cool Kids -hanke yhdessä HUSin lasten- ja nuorisopsykiatrian asiantuntijoiden kanssa pyrkii tarjoamaan tehokkaita ratkaisuja lasten ja nuorten ahdistuneisuushäiriöiden hoitoon ja ennaltaehkäisyyn. Kummien valtakunnallinen mielenterveyden tuki levittää parhaiden asiantuntijoiden avulla näyttöön perustuvia hoito-ohjelmia eri puolille maatamme. Esimerkiksi lasten ahdistuneisuushäiriöitä hoitamaan on Kummien tuella koulutettu jo yli 300 uutta Cool Kids -menetelmätyöntekijää toteuttamaan hoitoja eri puolilla Suomea.

Lasten hyvinvointi on rahtariverkostolle tärkeä asia ja yhteistyö erittäin merkityksellistä auttamistyötä tekevän Kummit ry:n kanssa kuvastaa yhteisiä arvojamme ja on lämmin viesti välittämisestä. Suuri ja sydämellinen kiitos lahjoituksista jäsenillemme ja kuljetusyrityksille sekä yhdistyksen osastoille, jotka ovat aktiivisesti ympäri Suomen järjestäneet hyväntekeväisyyskampanjoita ja näin tukeneet lasten ja nuorten mielenterveyttä! Keräsimme yhdessä kanssanne juhlavuoden aikana huikeat 44 970 € Kummilippaaseen! KIITOS 💙

Mikä on Cool Kids -hanke?

Cool Kids on lasten ja nuorten ahdistuneisuushäiriöiden ns. transdiagnostinen kognitiivis-behavioraalinen hoito-ohjelma. Se on kehitetty 2000-luvun alussa australialaisessa Macquarien yliopistossa. Hankkeen tarkoituksena on, että erikoissairaanhoito kouluttaa osaajia peruspalveluiden puolelle, jotta ahdistuneisuushäiriöön päästään puuttumaan mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. HUSin lasten- ja nuorisopsykiatrian asiantuntijat toteuttavat hankkeen Kummien tuella.

Asiasanat

Jaa tämä artikkeli

Sinua voisi kiinnostaa myös

Auto- ja Liikennegaala palkitsi Rahtarit ry:n liikenneteosta

Lue artikkeli "Auto- ja Liikennegaala palkitsi Rahtarit ry:n liikenneteosta" Julkaistu:

Vuoden 2023 Ammattina Sankari valittu

Lue artikkeli "Vuoden 2023 Ammattina Sankari valittu" Julkaistu:

Rahtarit ry:n hallitus 2024

Lue artikkeli "Rahtarit ry:n hallitus 2024" Julkaistu:

Haluatko alennuksia Rahti-Rasteistamme? Meillä on lähes 900 etupaikkaa.